Сучасні спеціалісти в галузі суїцидології вивчають і розробляють дієві шляхи попередження самогубств. І зараз в багатьох країнах (наприклад, в Норвегії, Японії, Нідерландах та ін.) впроваджується система гейткіпінгу, що виглядає як мережевий спосіб поширення знань про самогубства та про способи включення носіїв цієї інформації (гейткіперів) в процес індивідуальної допомоги людям з суїцидальними думками і намірами.
ІСТОРІЯ
Слово «гейткіпер» перекладається як «брамник» (від англ. gate – брама і keeper – той, хто оберігає), або людина, яка вирішує, що/хто саме пройде крізь певні ворота. Термін «гейткіпер» був введений Куртом Левіном для опису і пояснення руху інформації у процесі формування змісту новин на шляху його руху до аудиторії. Така інформація підлягає відсіюванню і структуруванню, яке здійснюють на різних етапах її руху певні люди – гейткіпери, які, виходить, зрештою і визначають, що саме почують/прочитають у новинах споживачі. Таким чином, спочатку теорія гейткіпінгу стосувалася сфери журналістики. Зараз вона є міждисциплінарною теорією і об’єднує знання з комунікації, інформаційних технологій та управління.
Основні питання щодо гейткіпінгу – це питання, ХТО може бути «брамником», ЩО або ХТО проходить крізь «браму» та як відбувається їхня взаємодія.
ГЕЙТКІПІНГ У ПРЕВЕНЦІЇ СУЇЦИДІВ
Гейткіпер у мережевій системі попередження самогубств – це людина, яка:
– не обв’язково має психологічну освіту, але вона має необхідні знання щодо суїциду,
– вміє розпізнати у своєму оточенні (за місцем роботи, місцем проживання та/або у колі свого безпосереднього спілкування) людей з ознаками суїцидальної поведінки,
– має навички ведення розмови з такими людьми: може оцінити ризик, надати психологічну підтримку, убезпечити від подальших ризикованих дій та надати інформацію про ресурси і служби допомоги, до яких можна звернутися.
Отже, гейткіпер – це помічник, який надає першу психологічну допомогу людині у суїцидальній кризі.
Важливо, щоб людина, яка проходить підготовку як гейткіпер, мала внутрішню готовність до взаємодії з людьми, які мають суїцидальні думки та наміри, почувалась впевнено, відкрито говорячи про суїцид, та мала ресурси самоподомоги та навички піклування про себе.
Існує багато досліджень, проведених в різних країнах, які засвідчують, що гейткіпінг дійсно є ефективним підходом до попередження суїцидів у громадах, організаціях, навчальних закладах, де люди часто зустрічаються, спілкуються, і отже мають змогу помітити зміни у поведінці один одного і втрутитися, якщо для цього є підстави.
Чернобровкіна Віра
експертка проєкту
«Сприяння посиленню життєстійкості
громад в Україні»
Проєкт «Сприяння посиленню життєстійкості громад в Україні» реалізується у межах програми співпраці між урядами Норвегії та України у сфері охорони здоров’я «Health Colaboration with Ukraine».