Ввічливе відстоювання своїх інтересів. Як розвивати асертивність?

Як часто ви опиняєтеся в ситуації, коли вам щось не подобається, ви відчуваєте невдоволення, але волієте змовчати і погодитись? Або в ситуації, коли вам щось не подобається, і ви вибухаєте або відразу, або після того як довго мовчали і накопичували у собі образи? Якщо ви впізнали в цих ситуаціях себе, вам варто познайомитися з поняттям асертивності.

* Асертивність – поведінка, що поєднує внутрішню силу і доброзичливість стосовно оточення, вона характеризується відстоюванням своїх інтересів та прав із повагою до прав та інтересів інших.

На відміну від агресивної поведінки, в якій людина ставить свої потреби вище за потреби інших і провокує конфлікти, і від пасивної поведінки, в якій людина ставить потреби інших вище за свої, дозволяючи іншим порушувати власні права, асертивність передбачає партнерство, спілкування на рівних і збереження відносин навіть у найскладніших ситуаціях.

Що включає в себе асертивність?

-здатність відкрито висловлювати свої бажання та потреби;

-здатність сказати «ні»;

-здатність відкрито говорити про свої позитивні і негативні почуття;

-здатність встановлювати контакти, а також починати, підтримувати і закінчувати розмову;

-здатність хвалити і робити компліменти;

-здатність приймати компліменти і критику

Що нам дає асертивна поведінка?

  • Чим більше людина відстоює себе і діє в манері, яку вона вважає правильною, тим вище її самоповага.
  • Шанси людини отримати від життя бажане  збільшуються, якщо інші розуміють, чого вона хоче, і бачать, що вона захищає свої права і потреби.
  • Якщо людина прямо висловлює почуття невдоволення, то негативні емоції не накопичуються. Коли вона не відчуває хворобливої сором’язливості і тривоги, не витрачає сил на самозахист, то почувається спокійно і вільно.

Ось декілька способів розпочати асертивну комунікацію:

  1. Визначте, чого ви хочете/що вам потрібно/що відчуваєте. Усвідомте, що ви маєте право на ці бажання, потреби, почуття.
  2. Говоріть спокійно, не обороняючись. Звертайте увагу на тон і гучність голосу.
  3. Використовуйте «Я -висловлювання» ( “Я…”, “Я люблю/хочу…”, “Я не хочу…”) – беріть на себе відповідальність за власні думки, почуття та потреби.
  4. Уважно слухайте співрозмовника, відповідайте йому тільки після розгляду його точки зору. Майте на увазі, що існує багато різних думок. 
  5. Зверніть увагу на свою невербальну поведінку. Підтримуйте зоровий контакт із співрозмовником, але не надто пильний.
  6. Зберігайте відкриту позу: корпус і обличчя повертайте до співрозмовника, не схрещуйте рук та ніг. Дайте співрозмовнику певний простір, але не відступайте.
  7. Висловлюючи потребу, будьте чітким та конкретним у формулюваннях. Наприклад: ЗАМІСТЬ: «Ти ніколи не прибираєш в нашій квартирі», СПРОБУЙТЕ: «Я був би вдячний, якби ми обидва постаралися тримати нашу квартиру в чистоті».
  8. Пам’ятайте, що ви маєте право сказати “НІ”. Встановлення обмежень на використання вашого часу, участі або енергії – важливі навички, які потрібно мати або здобути.

Стратегії асертивності:

Зламана платівка. Будьте наполегливим, повторюйте знову і знову, чого ви хочете, не дратуючись і не підвищуючи голос. Дотримуйтеся своєї точки зору.

Корисна інформація. Навчіться слухати співрозмовника і зчитувати інформацію, яку він вам дає. Вона дозволить вам наводити аргументи, спираючись на озвучені співрозмовником фрази.

Розкриття інформації. Асертивно розкривайте інформацію про вас: про те, що думаєте, відчуваєте і як ставитеся до інформації, яка йде від співрозмовника.

Затемнення. Ця техніка допоможе впоратися з критикою стосовно вас. Не заперечуйте критику і не йдіть в контратаку.

Погодьтеся з правдою. Знайдіть у критиці те, що є правдою, і погодьтеся саме з цією частиною сказаного.

Погодьтеся з тим, що виникло непорозуміння.

Погодьтеся цілком. Скажіть: «Це має сенс».

Заперечуйте неправильні висновки. Асертивно реагуйте на неточності і логічні помилки.

Знайдіть компроміс.

Для людини, яка хоче жити повним життям, розвиватися, бути вільною, самодостатньою, впевненою в собі , асертивність є абсолютною необхідністю.

Бажаємо вам успіхів і набуття нових корисних навичок!

партнери

Записатися на консультацію