Депресія: як розпізнати та реагувати

У сучасному суспільстві багато говорять і пишуть про депресію, проте деякі люди все ще схильні думати, що депресія — вигадка, вияв слабкості та лінощів, не усвідомлюючи усієї серйозності ситуації.

Депресія — це захворювання, яке може виникнути у кожного. Це не те ж саме, що поганий настрій. Вона не є ознакою слабкості людини або станом, який можна подолати силою волі або бажанням. Люди, які страждають депресією, не можуть просто «взяти себе в руки» і одужати.

Депресія супроводжується втратою здатності радіти тому, що відбувається, порушеннями мислення (песимістичними судженнями, зниженням самооцінки) і руховою загальмованістю.

Депресивний стан зазвичай заважає нормальній життєдіяльності людини, спричиняє біль і страждання не тільки їй самій, а й її близьким.

Не звертаючись по допомогу, симптоми захворювання можуть тривати тижні, місяці або роки. Без належної уваги депресія може призвести до трагічних наслідків.

ВООЗ називає депресію найпоширенішим психічним розладом в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, депресією страждає близько 300 млн людей у всьому світі. За оцінкою ВООЗ, навіть в країнах з високим рівнем доходу в середньому приблизно 50% людей з депресією не звертаються до спеціаліста. Багато людей, які страждають депресивним розладом, не готові визнати, що їх стан вимагає допомоги. Вони заганяють свої переживання глибоко всередину або направляють їх на якийсь зовнішній об’єкт. В цьому і полягає проблема.

За даними МОЗ в Україні депресія є найпоширенішою проблемою психічного здоров’я.

Причинами появи депресії можуть бути: спадковість, ендокринні порушення (дефіцит гормонів, що відповідають за щастя і бадьорість — серотоніну, дофаміну, норадреналіну), важкі емоційні переживання — втрати близьких тощо.

СИМПТОМИ ДЕПРЕСІЇ:

  • Знижений настрій, який триває понад 2 тижні і не залежить від зовнішніх обставин.
  • Зниження або втрата здатності отримувати задоволення, втрата мотивації до діяльності.
  • Підвищена стомлюваність, занепад сил, які тривають понад 2 тижні.
  • Почуття провини, страху, тривоги, власної непотрібності.
  • Порушення сну (безсоння або гіперсомнія — патологічна сонливість).
  • Зниження або підвищення апетиту, втрата ваги.
  • Негативні переконання щодо себе або стосунків з людьми навколо.
  • Втрата уваги — зниження здатності до концентрації.
  • Суїцидальні думки.

Депресія лікується психотерапією, або її поєднанням із антидепресантами.

Якщо Ви помітили у себе симптоми депресії рекомендуємо Вам звернутися до психотерапевта або сімейного лікаря.

ЯКЩО У БЛИЗЬКОЇ ВАМ ЛЮДИНИ ДЕПРЕСИВНИЙ СТАН

  •  Запропонуйте звернутися до психотерапевта.
    Якщо Ваша близька людина поставиться до пропозиції з осторогою, скажіть про те, що все більше людей звертаються по допомогу до психотерапевтів — це дійсно допомагає. Запропонуйте допомогу у пошуках спеціаліста. Запропонуйте підвезти або провести на прийом.
  • Ні в якому разі не звинувачуйте людину з депресією в тому, що вона вигадує хворобу або лінується, не чекайте, що вона в одну мить позбудеться цього стану. На це потрібен час і допомога кваліфікованого спеціаліста.
  • Підбадьорюйте, щоб він / вона продовжували лікування, поки симптоми не почнуть слабшати (на це йде кілька тижнів).
  • Усіляко допомагайте (але в міру), слідкуйте за виконанням вказівок спеціаліста в питаннях вживання алкогольних напоїв. Можливо, потрібно буде стежити, щоб людина приймала ліки.
  • Емоційна підтримка
    Пам’ятайте, що у такий період вашій близькій людині надзвичайно потрібне ваше розуміння, терпіння, підбадьорення та турбота. Залучайте до розмови та уважно слухайте. Не ставтеся зі зневагою до висловлених почуттів, а зверніть увагу людини на реальний стан речей і намагайтеся вселити надію.
    Люди в такій ситуації часто чують: «У інших проблеми ще гірше, ніж у тебе», «Це все в твоїй голові», «Займайся чимось корисним». Але все це тільки викликає ще більший сором, почуття провини або роздратування через безпорадність перед хворобою. Почувши щось подібне, людина може зробити висновок, що ви її ніколи не зрозумієте, і закритися — тоді допомогти буде набагато складніше. Якщо ви не знаєте, що говорити в такій ситуації (і це нормально), просто обійміть. Скажіть: «Я навіть не уявляю, що ти зараз відчуваєш, але бачу, що це дуже важко», — і дозвольте проявити людині почуття так, як їй це необхідно.
  • Не ігноруйте слів про самогубство.
    Якщо у людини з’являються думки про нанесення собі шкоди або якщо він / вона вже умисно завдала собі шкоди, не залишайте його / її наодинці. Зверніться до служб невідкладної допомоги або до лікаря, сховайте ліки, колючі та ріжучі предмети, зброю.
  • Кличте на прогулянки, природу, в кіно — будьте м’яко наполегливі у випадку відмови. Заохочуйте до заняття різними справами, які раніше доставляли йому / їй задоволення. Пам’ятайте, що людині з депресією потрібно відволікатися, а ще потрібна компанія, але завищені вимоги до неї можуть лише погіршити почуття невдачі.
  • Не забувайте піклуватися і про себе.
    Бути поруч із людиною в депресії може бути дуже виснажливо.
    Можливо, вам здається, що ви повинні залишатися сильними заради близької людини, але жертвувати своїм комфортом і зручністю не треба. Не забувайте про те, що у вас є власні турботи і почуття. Якщо ви вирішили будь-що витягнути близьку людину з депресії, але забудете про все інше, є ризик, що стан вашого здоров’я погіршиться. Щоб уникнути цього, постарайтеся чітко визначити, що ви готові і можете робити, а що — ні. Прислухайтеся до своїх почуттів та емоцій і шукайте підтримку, якщо вона вам потрібна (в тому числі і у психотерапевта). Зрештою, ви мало чим допоможете людині в депресії, якщо самі будете не в ресурсі це зробити.

ПРОФІЛАКТИКА ДЕПРЕСІЇ

Восьмигодинний нічний сон

Відновлення функціонування всіх органів і систем в організмі можливе лише за наявності повноцінного якісного сну.

Правильне харчування

Правильне збалансоване харчування, прийом їжі в один і той самий час, відсутність звички переїдати і їсти перед сном — це все допоможе зберегти психічне здоров’я і емоційну стабільність.

Відмовтеся від шкідливих звичок

Вживання алкоголю і наркотичних засобів позначається на роботі всіх систем і органів, а ще посилюють депресію.

Проводьте дозвілля в колі рідних і близьких

Близькі люди допомагають людині підвищити самооцінку, відчути себе потрібною — а це найкраща профілактика депресії.

Не соромтеся просити про допомогу

Попросити когось про допомогу — це не прояв слабкості. Колеги, близькі, рідні, друзі із задоволенням візьмуть частину турбот на себе — це не лише допоможе вам знизити емоційне і фізичне навантаження, але й налагодити стосунки з іншими людьми.

Приділяйте більше уваги руховій активності

Тренування, прогулянка перед сном або кілька зупинок пішки до роботи — все це може допомогти забути про проблеми, відволіктися від турбот, впоратися зі стресом.

Намагайтеся уникати стресових ситуацій

Ставте цілі, які цілком реально досягти і радійте кожній маленькій перемозі. Уникайте спілкування з людьми, які люблять посперечатися і конфліктувати.

Приділяйте більше часу собі

Читання книг, тепла ванна, похід по магазинах, зустрічі з друзями — все те, що приносить вам задоволення, що допомагає викликати позитивні емоції.

Піклуйтеся про своє психічне здоров’я!

партнери

Записатися на консультацію