Вправи на взаємодію в парі. Поради сімейного психолога Павла Горбенка

Час від часу до мене звертаються пари з проханням «продіагностувати» їхні стосунки. Якщо чесно, не надто корисна справа. Третій особі, навіть і психотерапевту, важко визначити, що для стосунків є нормою, а що — ні.

Скільки існує пар, стільки й норм. Якщо нас влаштовує те, що відбувається з кожним з нас у стосунках, то це і є найкращим показником їхньої якості. Тому я зазвичай пропоную спробувати самим партнерам трохи «погратись» у стосунки і оцінити, як вони себе в них почувають.

От сьогодні я хочу поділитися з вами доволі простим «експрес-тестом», який дозволить в ігровій формі за приблизно 10 хвилин прожити з вашим партнером маленьке життя. І що є більш важливим — дасть широке поле для експериментів.

Отже, вихідні умови такі: у вас із партнером існують достатньо довірливі стосунки, ви обидва є зараз спокійні, у вас є 10–20 хвилин часу і тихе місце, де вас ніхто не буде відволікати, а краще — і бачити. Вихідне положення: ви стоїте обличчям один до одного на відстані трохи більше витягнутої руки.

Вся вправа триває 10-20 хвилин, відбувається із заплющеними очима і мовчки. Кожен етап займає приблизно 2—3 хвилини.

Перша фаза

Ви стоїте поруч, опустивши руки, але жодним чином не взаємодієте. Спробуйте відчути, як ви почуваєте себе при цьому. Спокійно? Тривожно? Що хочеться зробити? Збільшити дистанцію? Пересвідчитись, що партнер не втік? Сконцентруватись на собі?
Позначте це для себе.

Друга фаза

Не домовляючись і не розплющуючи очей, дуже повільно знайдіть своїми долонями долоні партнера і «познайомтесь» з ними, доторкаючись і «досліджуючи» їх. При чому те, як відбувається це «знайомство», теж може бути інформативним. Ви берете ініціативу у свої руки, чи чекаєте, коли вас «знайдуть»? Намагаєтеся щось вигадати чи обмежуєтеся офіційним діловим рукостисканням? Що ви взагалі в цей момент відчуваєте? Азарт, ніжність, цікавість, смуток чи ще щось? Просто відчувайте те, що відчувається. Відзначте це. Спробуйте трохи проекспериментувати із взаємодією (але ж пам’ятаєте — лише долонями!) і поступово переходити до іншої фази.

Третя фаза

Далі також через взаємодію долонями спробуйте побути активною і пасивною стороною. Тобто один партнер на якійсь час стає ведучим і може робити із долонями іншого все, що захоче. Інший просто підкоряється і слідує за партнером. Потім ролі змінюються. Тут також важливо відстежити почуття.

Четверта фаза

Переходимо до наступної фази. Тепер через взаємодію долонь дайте партнеру відчути, що ви володієте певною силою. Покажіть, що кожен з вас може не піддаватися і наполягати на своєму.  Можна навіть трохи поконфліктувати, посперечатись, перевірити, хто головний (при цьому важливо дозувати силу так, щоб не завдати одне одному болю). А потім можна «помиритися». Як це вам?

П’ята фаза

Через контакт долонь подякуйте партнерові за все, що ви прожили разом. І так само повільно завершіть ваш контакт руками та знову поверніться у стан, з якого починали — навпроти один одного, руки опущені. Дайте собі ще близько хвилини на те, щоб відчути «післясмак» взаємодії. Що ви відчуваєте зараз? Задоволення? Спокій? Смуток? Збудження? Ще щось?

І можете відкривати очі.

Неважко помітити, що етапи, які ви проживаєте з партнером у вправі, символічно відображають етапи стосунків, через які ми усі проходимо. 

Спочатку ми знаходимось кожен у своєму власному просторі, наодинці з собою. Потім відбувається знайомство, далі — романтичний період «відкриття» партнера, з’являється досвід взаємодії, потім проявляються певне суперництво, яке є продовженням знайомства і закінчується примиренням і ще більшою близькістю. Ну і нарешті завершення і прощання. 

А далі — новий цикл. І ще. І ще.

* Після вправи цікаво поставити собі і обговорити з партнером декілька запитань.

  • Що було найбільш приємним? А неприємним?
  • Чого не вистачило?
  • Чого було забагато?
  • Чого ще хотілося?

Можливо, ви помітите цікаві паралелі із своїми реальними стосунками і це теж може бути темою для обговорення. Чи схоже те, як ви поводилися у вправі, з тим, як поводите себе у житті? А що було б, якби на певному етапі ви зробили щось не так, як завжди звикли? Як би з цим було вам і партнеру? А от і спробуйте наступного разу.

Насправді таких метафоричних вправ на взаємодію є багато. Тож – далі буде.

До речі, описану тут техніку можна використовувати й не надто концентруючись на усвідомленнях. Можете спробувати просто отримати задоволення від такого незвичного тілесного контакту з партнером. І ще — зверніть увагу на те, як відреагував ваш партнер на пропозицію спробувати вправу. Якщо він погодився, то можете вже порадіти за себе. Якщо у вашій парі є місце для експерименту, це вже є доволі яскравою ознакою довіри у ваших стосунках.

Так, і не забудьте після всього цього міцно обійняти свого партнера та подякувати йому за те, що він у вас є.

Творчості і натхнення вам у ваших стосунках!

партнери

Записатися на консультацію