CHANGE – ЗЛОВЖИВАННЯ АЛКОГОЛЮ ПІД ЧАС ГУМАНІТАРНИХ КРИЗ
СТРОКИ РЕАЛІЗАЦІЇ
липень 2020 — червень 2025
- Мета проєкту
- Партнери
- Основні напрямки діяльності
- Рандомізоване контрольоване дослідження CHANGE в Україні
- Схема рандомізованого контрольованого дослідження CHANGE
- Розробка інтервенції
- Експертна група проєкту
- Публікації
- Контакти
МЕТА ПРОЄКТУ
Сприяти наданню послуг з психічного здоров’я та психосоціальної підтримки населенню, яке постраждало внаслідок військового конфлікту, шляхом розробки та дослідження ефективності психологічного втручання, спрямованого на вирішення проблем викликаних зловживанням алкоголем та психологічних проблем (симптоми тривоги, депресії, ПТСР).
ПАРТНЕРИ
Проєкт фінансується партнерством Національного інституту досліджень у галузі здоров’я (NIHR) та Фонду Welcome Trust та впроваджується в Україні Національним Університетом Києво-Могилянська академія, ГО “Слова допомагають” спільно з Лондонською школою гігієни і тропічної медицини.
Також, партером проєкту в м. Дніпро виступає університет ім. Альфреда Нобеля.
ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ
- Огляд наукової літератури з метою визначення заснованих на доказах стратегій та методів психотерапії проблем, пов’язаних зі зловживання алкоголем, які можна інтегрувати в PM + (прим. Інтервенція ВООЗ менеджмент проблем плюс); проведення якісного дослідження у місцевих громадах, з метою отримання специфічної для місцевої культури і ментальності інформації, необхідної для розробки нового психосоціального втручання
- Адаптувати втручання до місцевого культурного контексту та вивчити доцільність, прийнятність, сприйняту ефективність та попередній вплив PM + / AUD
- Оцінити ефективність PM + / AUD за допомогою двох рандомізованих контрольованих досліджень
- Оцінити економічну ефективність PM + / AUD за допомогою двох рандомізованих контрольованих досліджень
- Дослідити процес впровадження нового психосоціального втручання та визначити, охарактеризувати та пояснити механізми, які сприяють або гальмують впровадження та прийняття PM + / AUD як споживачами, так і провайдерами послуг
- Вивчити потенціал для широкого запровадження PM + / AUD в Уганді та Україні
РАНДОМІЗОВАНЕ КОНТРОЛЬОВАНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ІНТЕРВЕНЦІЇ СHANGE В УКРАЇНІ
(червень 2024-грудень 2025)
Яка мета цього дослідження?
Метою цього дослідження є вивчення того, як найкраще підтримувати чоловіків в умовах війни в Україні, які переживають підвищений рівень стресу та вживають забагато алкоголю. Для цього ми розробили нову програму, що називається CHANGE, яка може допомогти людям впоратися з високим рівнем стресу, емоційними проблемами та проблемними звичками, пов’язаними зі вживанням алкоголю. За допомогою цього дослідження ми би хотіли дізнатися, чи допомагає ця програма людям у подібних життєвих обставинах, та визначити можливі способи подальшого підвищення ефективності програми.
Де буде проходити дослідження?
Ми запрошуємо всіх чоловіків в Україні, які переживають високий рівень стресу та вживають алкоголь, поспілкуватися з нами та дізнатися, чи вони можуть взяти участь у дослідженні. Усі зустрічі з асистентами дослідження та консультантами програми будуть відбуватися в онлайн-форматі.
Що трапиться, якщо я візьму участь?
Наш проект складається з кількох частин.
1) Спочатку ми попросимо Вас зустрітися в онлайн-форматі з асистентом дослідження для того, аби отримати від Вас відповіді на короткий опитувальник. Це допоможе нам зрозуміти, чи Ви можете взяти участь у цій дослідницькій програмі. Це опитування також допоможе нам зрозуміти, чи може наша програма, яку ми розробляємо, бути корисною для Вас. Якщо Ви не вживаєте алкоголь або вживаєте його у надмірній кількості, наша програма не буде корисною для вас. З цієї причини ми поставимо Вам кілька питань про Ваші звички, пов’язані зі вживанням алкоголю. Надзвичайно важливо, щоб Ви надавали на них правдиві відповіді.
Якщо після проведення опитування з’ясується, що наша програма не відповідає Вашим потребам, ми надамо Вам інформацію про інші послуги, які будуть більш допоміжними, зважаючи на Ваш стан.
Якщо ми визначимо, що програма може бути корисною для Вас, асистент дослідження запросить Вас взяти участь у нашому дослідженні як учасника. Якщо Ви погодитесь, Вам потрібно буде відповісти на запитання іншого, довшого, опитувальника. Ми поставимо Вам більше питань про Ваш досвід, звички щодо вживання алкоголю та різні аспекти Вашого психічного здоров’я і фінансового становища. Це займе близько 2-х годин і у формі подяки за витрачений час Ви отримаєте подарункову картку на 250 гривень у магазин Сільпо або поповнення мобільного рахунку на 250 гривень.
2) Якщо ми визначимо, що програма може бути корисною для Вас, то надалі у Вас буде розмова з членом проєктної команди щодо зменшення рівня вживання алкоголю і Ви також отримаєте іншу додаткову інформацію. Потім Вас випадковим чином розподілять до однієї з двох груп – Група 1 чи Група 2. Цей процес відбувається випадковим чином і результат розподілу не може бути зміненим.
Якщо Ви потрапите у Групу 1, Ви просто отримаєте рекомендаційний лист про те, як зменшити рівень вживання алкоголю.
Якщо Ви потрапите у Групу 2, ми запропонуємо Вам щотижня відвідувати 90 хвилинну онлайн-сесію з консультантом програми CHANGE протягом наступних шести тижнів. Під час цих зустрічей Ви візьмете участь у певних активностях, отримаєте деяку інформацію та обговорите з консультантом проблеми, які останнім часом турбували Вас. Консультант також надасть Вам матеріали для практикування корисних технік вдома. Якщо Ви погодитесь, то консультант програми зробить аудіозапис деяких сесій. Аудіозаписи будуть використовуватися лише для того, щоб супервізор консультанта зміг оцінити, чи консультант впроваджує програму так, як це передбачається.
Всі ці послуги надаються безкоштовно. Важливо зазначити, що за участь у сесіях з консультантом Ви не отримаєте жоднох фінансової або матеріальної компенсації.
3) Незалежно від того, чи будете Ви розподілені до Групи 1 чи Групи 2, асистент дослідження зв’яжеться з Вами повторно через 3 місяці після початкової зустрічі, щоб провести повторне опитування та дізнатися про перебіг Ваших справ та Ваш актуальний стан. Під час цього опитування, асистент дослідження поставить Вам багато тих самих запитань, що і під час першого опитування. Повторне опитування займе близько 2-х годин. У формі подяки за Ваш витрачений час Ви отримаєте подарункову картку на 250 гривень у магазин Сільпо або поповнення мобільного рахунку на 250 гривень.
4) Після завершення Вашої участі в програмі, член дослідницької команди може запросити Вас на інтерв’ю, щоб дізнатися про Ваш досвід та Ваші враження від участі у програмі. Якщо Ви відмовитеся брати участь у дослідженні, ми можемо запросити Вас на інтерв’ю, щоб дізнатися про Ваше сприйняття програми CHANGE.
Чи зобов’язані я брати участь?
Ні. Участь є цілком добровільною. Це Ваш вибір – брати участь у цьому дослідженні чи ні. Якщо Ви вирішите взяти участь, Ви залишаєте за собою право відмовитись від відповідей на будь-які питання, які для Вас є незручними. Ви також можете змінити свою думку у будь-який момент і відмовитися від участі у програмі. Окрім того, у Вас зберігається право у будь-який момент, під час інтерв’ю або заповнення анкети, відмовитися від участі у цьому дослідженні. Відмова від участі не матиме жодних негативних наслідків і не обмежить жодних інших прав для Вас чи членів Вашої родини.
Які можливі переваги участі?
Якщо Ви вирішите взяти участь, Ви посприяєте нашому розумінню того, що потрібно зробити для вдосконалення програми, яка сприятиме покращенню самопочуття чоловіків, які зазнали впливу війни в Україні. Окрім того, ми очікуємо, що програма буде корисною для людей, які мають проблемні звички щодо вживання алкоголю і переживають високий рівень стресу та інші психосоціальні проблеми. Ви також можете навчитися важливим навичкам щодо управління рівнем вживання алкоголю та підтримки психічного здоров’я.
Конфіденційність
Уся зібрана про Вас інформація зберігатиметься у суворій конфіденційності. Зверніть увагу, що ми та всі дослідники, які працюють над цим дослідженням, гарантуємо приватність та конфіденційність усіх даних, документів та результатів, пов’язаних із дослідженням. Наша діяльність жодним чином не пов’язана з діяльністю українського уряду, і жодні персональні дані не передаються жодній державній установі.
Компенсації та відшкодування
Ми будемо дотримуватись настанов етичного комітету і будемо надавати Вам відшкодування за витрачений час після проведення початкового та повторного опитування. Після кожного проведеного опитування Ви отримаєте або подарункову картку на 250 гривень у магазин Сільпо, або поповнення мобільного рахунку на 250 гривень. Ви не отримаєте відшкодування за відвідування індивідуальних сесій з консультантом.
Хто є спонсором та фінансує дослідження?
Проєкт CHANGE фінансується партнерством NIHR-Wellcome з глобальних досліджень у галузі охорони здоров’я. Лондонська школа гігієни та тропічної медицини (LSHTM) у Лондоні є спонсором цього дослідження. В Україні для реалізації дослідження LSHTM співпрацює з Національним університетом «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА) та ГО «Слова допомагають».
Для участі у дослідженні, будь ласка, реєструйтеся за посиланням: https://forms.office.com/e/ZqWfZ8ymad
Або телефонуйте: +38 050 222 03 10 (вайбер, телеграм)
СХЕМА ОСНОВНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
skhema-osnovnoho-RKD-CHANGEЕКСПЕРТНА ГРУПА ПРОЄКТУ
Україна
Віта Качай
директорка дослідження CHANGE в Україні
Володимир Харитоненко
керівник ГО «Слова допомагають»
Сергій Богданов
провідний дослідник, Керівник Центру психічного здоров’я НаУКМА
Андрій Карачевський
тренер та супервізор дослідницького проєкту CHANGE, Доцент кафедри загальної, дитячої, судової психіатрії і наркології Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика, кандидат медичних наук, лікар-психіатр, нарколог
Марина Норова
тренерка та супервізорка дослідницького проєкту CHANGE, психологиня, консультантка з питань залежностей, психотерапевтка Центру травматерапії “Інтеграція”
Ольга Федорець
тренерка та супервізорка дослідницького проєкту CHANGE, психологиня, психотерапевтка, тренерка-методистка, супервізорка Центру психічного здоров’я НаУКМА
Оксана Байєр
дослідниця, тренерка та супервізорка дослідницького проєкту CHANGE, доцентка кафедри інноваційних технологій з педагогіки, психології та соціальної роботи Університету імені Альфреда Нобеля, м. Дніпро.
Альона Пастухова
координаторка команди з моніторингу та оцінки, спеціаліст з проведення якісних інтерв’ю
Катерина Гарбар
асистентка дослідження, спеціалістка з проведення якісних інтерв’ю
Дарина Бистрицька
cпеціалістка з моніторингу та оцінки
Наталія Грисенко
cпеціалістка з моніторингу та оцінки
Ганна Гарагуля
cпеціалістка з моніторингу та оцінки, студентка факультету психології університету Університету імені Альфреда Нобеля
Олександр Чечет
спеціаліст з проведення сесій з посиленого звичайного догляду (EUC) та оператор проєктного телефону
Дар’я Примак
спеціалістка з проведення сесій з посиленого звичайного догляду (EUC)
Валентин Оверченко-Третяк
оператор проєктного телефону
Вероніка Рижакова
асистентка проєкту
Лариса Микитьон
експертка із залучення учасників до дослідження CHANGE
Велика Британія
Роберт Байярд
провідний дослідник проекту, професор Центру глобального психічного здоров’я LSHTM
Карл Мей
професор з медичної соціології LSHTM
Хелена Вайс
професор з епідеміології LSHTM
Даніела Фур
дослідниця, викладачка Магістерської програми “Глобальне психічне здоров’я” LSHTM
Даніель Монджіарді
Менеджер проекту CHANGE
Уганда
Вітце Тол
директор програм з глобального психічного здоров’я HealthRight International
ПУБЛІКАЦІЇ
Fuhr, D., Bogdanov, S., Tol, W., Nadkarni, A., & Roberts, B. (2021). Problem Management Plus and Alcohol (PM+A): A New Intervention to Address Alcohol Misuse and Psychological Distress Among Conflict-Affected Populations. Intervention, 19(1), 141. https://doi.org/10.4103/INTV.INTV_27_20
Massazza, A., Fuhr, D. C., Bogdanov, S., Tol, W. A., Roberts, B., Nadkarni, A., Akudrabo, G., Skovgaard Andersen, L., Dumchev, K., Karachevskyy, A., Kinyanda, E., Koss, K., Moore, Q., & May, C. R. (2021). A Complex Intervention for Alcohol Misuse Among Conflict-Affected Populations in Uganda and Ukraine: Study Protocol for the Qualitative Components in the CHANGE Trial. International Journal of Qualitative Methods, 20. https://doi.org/10.1177/16094069211063031
КОНТАКТИ
З питань співпраці:
changeukraine@ukma.edu.ua
Щодо перенаправлення учасників на участь у дослідженні:
Лариса Микитьон l.mykyton@ukma.edu.ua