Change

CHANGE – Зловживання алкоголю під час
гуманітарних криз

Строки реалізації

липень 2020 —  червень 2025

Реєстрація на участь в дослідженні

Мета проєкту

Сприяти наданню послуг з психічного здоров’я та психосоціальної підтримки населенню, яке постраждало внаслідок військового конфлікту, шляхом розробки та дослідження ефективності психологічного втручання, спрямованого на вирішення проблем викликаних зловживанням алкоголем та психологічних проблем (симптоми тривоги, депресії, ПТСР).

Партнери

Проєкт фінансується партнерством Національного інституту досліджень у галузі здоров’я (NIHR) та Фонду Welcome Trust та впроваджується в Україні Національним Університетом Києво-Могилянська академія, ГО “Слова допомагають” спільно з Лондонською школою гігієни і тропічної медицини.

Також, партером проєкту в м. Дніпро виступає університет ім. Альфреда Нобеля.

Основні напрямки діяльності

  1. Огляд наукової літератури з метою визначення заснованих на доказах стратегій та методів психотерапії проблем, пов’язаних зі зловживання алкоголем, які можна інтегрувати в PM + (прим. Інтервенція ВООЗ менеджмент проблем плюс); проведення якісного дослідження у місцевих громадах, з метою отримання специфічної для місцевої культури і ментальності інформації, необхідної для розробки нового психосоціального втручання
  2. Адаптувати втручання до місцевого культурного контексту та вивчити доцільність, прийнятність, сприйняту ефективність та попередній вплив PM + / AUD
  3. Оцінити ефективність PM + / AUD за допомогою двох рандомізованих контрольованих досліджень
  4. Оцінити економічну ефективність PM + / AUD за допомогою двох рандомізованих контрольованих досліджень
  5. Дослідити процес впровадження нового психосоціального втручання та визначити, охарактеризувати та пояснити механізми, які сприяють або гальмують впровадження та прийняття PM + / AUD як споживачами, так і провайдерами послуг
  6. Вивчити потенціал для широкого запровадження PM + / AUD в Уганді та Україні

Пілотне дослідження інтервенції CHANGE в Україні (вересень 2023 – грудень 2023),

Яка мета цього дослідження?

Метою цього дослідження є вивчення того, як найкраще підтримувати постраждалих від війни в Україні чоловіків, які в стресі та вживають надмірну кількість алкоголю. Програма спрямована на допомогу чоловікам, які постраждали від війни, зокрема внутрішньо переміщені особи (ВПО), ветерани та чоловіки, які проживають у зонах бойових дій або поблизу районів, що зазнали військових нападів. Ця програма може допомогти Вам лише, якщо Ви переживаєте стрес та вживаєте алкоголь. Якщо Ви не вживаєте алкоголь, то ця програма, не буде корисною для Вас і вам не варто брати участь, адже вона не допоможе впоратися з вашими проблемами. 

Думати забагато, мати високий рівень стресу та вживати алкоголь – це все може бути дуже поширеним серед людей, які пережили прямий вплив війни на своє життя. Багато людей, які стикаються з високим рівнем стресу та вживають надмірну кількість алкоголю, часто не отримують ту допомогу, яку потребують. Ми розробили нову програму допомоги для чоловіків, які постраждали від війни, а також мають високий рівень стресу та вживають алкоголь. Ця програма називається CHANGE. Ми вважаємо, що участь у цій програмі може допомогти людям впоратися з високим рівнем стресу, емоційними проблемами та проблематичними звичками пов’язаними зі вживанням алкоголю. За допомогою цього дослідження ми хотіли б дізнатися, чи допомагає ця програма людям у подібних життєвих обставинах і як ми можемо поліпшити програму, щоб допомогти іншим. Якщо Ви погодитесь взяти участь у цьому дослідженні, Ви будете випадковим чином розподілені в одну з двох груп. Група 1 один раз отримає інформацію про те, як зменшити вживання алкоголю, а група 2 отримає як інформацію про зменшення вживання алкоголю, так і буде брати участь у 6-тижневій програмі допомоги. Це буде вирішено випадковим чином і ми не можемо гарантувати, у якій з двох груп Ви опинитесь. Звички щодо вживання алкоголю та різні показники психічного здоров’я будуть вимірюватися для всіх учасників на початку дослідження і повторно через 3 місяці. Зміни показників для учасників групи 2 будуть порівняні зі змінами показників учасників групи 1, щоб визначити рівень ефективності програми. У рамках дослідження деяким людям також буде запропоновано взяти участь у якісних інтерв’ю, аби дізнатися про їх досвід участі у програмі. 

Де буде проходити дослідження? 

Дослідження буде проведено у Києві та Дніпрі і ми запрошуємо всіх чоловіків, які проживають у цих двох містах, а також які постраждали від війни та мають проблеми з тим, що переживають стрес та вживають надмірну кількість алкоголю, звернутися до нас та дізнатися, чи вони можуть взяти участь у дослідженні. У кожному місті, де буде проводитися дослідження, у нас є офіси /центри, розташовані у легкодоступних за допомогою громадського транспорту місцях, з можливістю користування бомбосховищами у випадку повітряної тривоги або за іншої потреби для укриття. Зустрічі з дослідниками та консультантами будуть проводитися у цих же місцях. 

Які можливі переваги участі у дослідженні?

Якщо Ви вирішите взяти участь у програмі, Ви будете сприяти нашому розумінню того, що потрібно зробити для вдосконалення програми, яка сприятиме покращенню самопочуття чоловіків, постраждалих від війни в Україні. Окрім того, ми очікуємо, що програма буде корисною для людей, які мають проблемні звички щодо вживання алкоголю і зазнають високого рівня стресу та інших психосоціальних проблем. Ви також можете виявити, що навчитеся важливим навичкам для управління рівнем вживання алкоголю та підтримки психічного здоров’я.

Добровільна участь та конфіденційність 

Участь є цілком добровільною. Якщо Ви вирішите взяти участь, Ви залишаєте за собою право відмовитись від відповідей на будь-які питання, які для Вас є незручними. Ви також можете змінити свою думку у будь-який момент і відмовитися від участі у програмі.

Уся зібрана про учасників інформація, зберігатиметься у суворій конфіденційності. Зверніть увагу, що ми та всі дослідники, які працюють над цим дослідженням, гарантуємо приватність та конфіденційність усіх даних, документів та результатів, пов’язаних із дослідженням.

Компенсації та відшкодування: 

Ми дотримуємось настанов етичного комітету і будемо відшкодовувати учасникам за їх витрачений час під час початкового оцінювання і оцінки результатів наприкінці проєкту. На кожному з цих етапів оцінки учасники отримають подарункову картку на 250 гривень у магазин Сільпо або 250 гривень на мобільний рахунок. Учасникам не буде відшкодовано витрати за індивідуальні зустрічі, які вони будуть відвідувати.

Хто є спонсором та фінансує дослідження?

Проєкт CHANGE фінансується партнерством NIHR-Wellcome з глобальних досліджень у галузі охорони здоров’я. Лондонська школа гігієни та тропічної медицини (LSHTM) є спонсором цього дослідження. В Україні для реалізації дослідження LSHTM співпрацює з Національним університетом «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА) та ГО «Слова допомагають». 

Для участі у дослідженні, будь ласка, реєструйтеся за посиланням: https://forms.office.com/e/ZqWfZ8ymad

Або телефонуйте:  +38 050 222 03 10 (вайбер, телеграм)

Розробка інтервенції

Rozrobka-CHANGE_vk-24.10.2321-sb_vk-final

Експертна група проєкту

Україна

Віта Качай

менеджерка проєкту CHANGE в Україні

Квінсі Мур

директор проєкту, Центр психічного здоров’я НаУКМА

Володимир Харитоненко

керівник ГО «Слова допомагають»

Сергій Богданов

провідний дослідник, Керівник Центру психічного здоров’я НаУКМА

Андрій Карачевський

лікар-психіатр, нарколог Центру психічного здоров’я НаУКМА

Марина Норова

тренерка та супервізорка дослідницького проєкту CHANGE, психологиня, консультантка з питань залежностей, психотерапевтка Центру травматерапії “Інтеграція”

Ольга Федорець

тренерка та супервізорка дослідницького проєкту CHANGE, психологиня, психотерапевтка, тренерка-методистка, супервізорка Центру психічного здоров’я НаУКМА

Оксана Байєр

дослідниця, тренерка та супервізорка дослідницького проєкту CHANGE, доцентка кафедри інноваційних технологій з педагогіки, психології та соціальної роботи Університету імені Альфреда Нобеля, м. Дніпро.

Дарина Бистрицька

cпеціалістка з моніторингу та оцінки м. Київ

Наталія Грисенко

спеціалістка з моніторингу та оцінки м. Дніпро; практичний психолог, доцент кафедри педагогічної та вікової психології Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, доцент кафедри інноваційних технологій з педагогіки, психології та соціальної роботи Університету імені Альфреда Нобеля

Альона Пастухова

координаторка команди з моніторингу та оцінки, спеціаліст з проведення якісних інтерв’ю

Катерина Гарбар

асистентка дослідження, спеціалістка з проведення якісних інтерв’ю

Вероніка Рижакова

асистентка дослідження та спеціалістка з проведення сесій посиленого звичайного догляду (EUC) м. Київ

Ганна
Гарагуля

спеціалістка з проведення сесій посиленого звичайного догляду (EUC) м. Дніпро, студентка факультету Психології університету Університету імені Альфреда Нобеля

Велика Британія

Роберт Байярд

провідний дослідник проекту, професор Центру глобального психічного здоров’я LSHTM

Карл Мей

професор з медичної соціології LSHTM

Хелена Вайс

професор з епідеміології LSHTM

Даніела Фур

дослідниця, викладачка Магістерської програми “Глобальне психічне здоров’я” LSHTM

Даніель Монджіарді

Менеджер проекту CHANGE

Уганда

Вітце Тол

директор програм з глобального психічного здоров’я HealthRight International

Публікації

Fuhr, D., Bogdanov, S., Tol, W., Nadkarni, A., & Roberts, B. (2021). Problem Management Plus and Alcohol (PM+A): A New Intervention to Address Alcohol Misuse and Psychological Distress Among Conflict-Affected Populations. Intervention, 19(1), 141. https://doi.org/10.4103/INTV.INTV_27_20

Massazza, A., Fuhr, D. C., Bogdanov, S., Tol, W. A., Roberts, B., Nadkarni, A., Akudrabo, G., Skovgaard Andersen, L., Dumchev, K., Karachevskyy, A., Kinyanda, E., Koss, K., Moore, Q., & May, C. R. (2021). A Complex Intervention for Alcohol Misuse Among Conflict-Affected Populations in Uganda and Ukraine: Study Protocol for the Qualitative Components in the CHANGE Trial. International Journal of Qualitative Methods, 20. https://doi.org/10.1177/16094069211063031

Контакти проєкту

З питань співпраці:
changeukraine@ukma.edu.ua

Щодо перенаправлення учасників на участь у дослідженні:
Лариса Микитьон l.mykyton@ukma.edu.ua

партнери

Записатися на консультацію