Post-traumatic stress disorder: how and in whom it manifests itself?

Post-traumatic stress disorder (PTSD)
this is a chronic mental disorder, which can develop after a traumatic event (source – Ministry of Health).

A psychologist answers common questions about PTSD CETA Ukraine Eugene Likarchuk.

Eugene Likarchuk


consultant and supervisor of SETA Ukraine, psychologist, psychotherapist

1. WHO MAY HAVE POST-TRAUMATIC STRESS DISORDER?

These are people, who directly experienced the trauma or witnessed the situation, in which other persons were threatened. Often these are people, who had experienced death threats, threat of serious injury, experience or threat of sexual violence, in general, the threat of loss of physical integrity. There are also situations, when individuals received notification of a traumatic event, that happened to close family members or friends, especially, in heavy detail.

2. HOW IT APPEARS PTSD?

1 .Intrusions – repeated experiences of traumatic experiences, which cause a persistent stress reaction.

2. Constantly and diligently avoiding reminders of the trauma: smells, some threatening silhouettes, certain places or people, thoughts, memories, images, related to a traumatic event.

3. A person can be hyper controlling, easily irritated, or, vice versa, freezes.

4. Зміна поглядів щодо себе, світу, людей у негативний бік: “вона погана”, “нікому в світі не можна довіряти”, etc..

3. У МЕНЕ Є ЦІ СИМПТОМИ. ОТЖЕ У МЕНЕ PTSD?

Якщо у вас наявні декілька з цих симптомів, варто звернутися до спеціаліста. Адже такий розлад викликає сильний стрес, порушення в соціальній та професійній сфері. Саме діагноз ПТСР може поставити психіатр. Важливо розуміти, що про ПТСР йдеться тоді, коли описані симптоми тривають більше місяця.

4. ЯК ПРОГРАМА СЕТА ПРАЦЮЄ З ПОСТТРАВМАТИЧНИМ СТРЕСОВИМ РОЗЛАДОМ?

В СЕТА підході ми застосовуємо терапевтичний компонент “Обговорення важких спогадів”. Клієнт крок за кроком повертається обличчям до цих спогадів, допоки спогади будуть викликати все менше стресу. Фахівці СЕТА знають, як підтримати клієнта.

Не варто вірити, що це минеться саме собою. Це як рана, яку треба обробити, опрацювати. Раджу звертатися до фахівців, які є психотравматерапевтами, які навчені у цих методиках, і можуть коректно цю травму опрацювати й допомогти вийти з неї. Що в програмі СЕТА, звісно, є.

5. ЧИ МОЖНА ВИЛІКУВАТИ ПОСТТРАВМАТИЧНИЙ СТРЕСОВИЙ РОЗЛАД АНТИДЕПРЕСАНТАМИ?

Антидепресанти можуть допомогти знизити симптоми, When, example, людина не може навіть вийти з кімнати або комусь подзвонити, або взагалі розпочати психотерапію. Ці препарати емоційно стабілізують людину. But, звісно, спогади не можуть лікуватися антидепресантами. Тому важливо працювати з психотерапевтом.

6. ЩО РОБИТИ, ЯКЩО У БЛИЗЬКОЇ ЛЮДИНИ ПОСТТРАВМАТИЧНИЙ СТРЕСОВИЙ РОЗЛАД?

Близьким людини, яка переживає симптоми ПТСР, важливо ознайомитися з інформацією: як до цього ставитися, як це розуміти, і як можна підтримати людину і не змушувати її “взяти себе в руки”.

ABOUT THE CETA UKRAINE PROGRAM:

CETA – program of free psychological assistance to the population of Ukraine. Implemented by the NGO "Words Help" with the support of the USAID project "Building a Sustainable Public Health System", which is implemented by the Pact organization.

partners

Make an appointment for a consultation