Опанування дитячого стресу це повноцінний шлях і його можна перетворити на цікаву пригоду. Але спочатку необхідно потурбуватись про себе. Адже пам’ятаєте, як кажуть у літаках: спочатку допоможіть собі, а вже потім дитині. І не дарма, адже діти підхоплюють наш настрій і наші стани.
Для того, аби ви розібралися, як працює стрес і які є методи боротьби з ним, фахівці програми психосоціальної підтримки «Безпечний простір», ГО «Слова допомагають» та Центру психічного здоровʼя Києво-Могилянської академії розробили серію коротких яскравих анімаційних відеороликів з практичними порадами в межах інформаційної кампанії «Слова допомагають».
Перше відео розповідає батькам, опікунам та вчителям про дієві способи допомогти дітям в опануванні стресу. Які питання варто ставити дитині щодня? Про що говорити? Ролик запропонує і практичні вправи, як от разом влаштувати бій подушками, з’ясувати, чий крик гучніший, просто згадати про душевні обійми.
Темою другої анімації стала фізіологія стресу у дітей та його вплив на навчання. Тут спеціалісти розкажуть і покажуть, які гормони де створюються, та на що впливають. Стрес може навіть сприяти віковому регресу у дітей, що виливається у смоктання пальців та нетримання сечі. Тому педагогам і батькам варто в першу чергу піклуватись про психічне здоров’я школярів, а вже потім про їхню успішність у навчанні.
Щоб мати можливість якісно допомогти дитині, необхідно спочатку попіклуватись про себе. Тому третє відео команда проєкту наповнила практичними рекомендаціями та вправами з боротьби зі стресом саме для дорослих.
«Через війну психоемоційній стан дітей та підлітків в Україні погіршився. Зросла кількість звернень щодо психологічної підтримки та надання психологічної допомоги. Про це говорять результати дослідження Міністерства освіти і науки України «Освіта України в умовах воєнного стану». Вчителі та батьки щодня стикаються з проявами стресу у дітей. Тому перед ними постає питання як підтримати дитину і зберегти власні ресурси.
За два роки повномасштабної війни до програми психосоціальної підтримки «Безпечний простір» вже приєдналися понад 2000 шкіл з усієї України, близько 8000 вчителів та більше 400 шкільних психологів. Програма надає вчителям практичні навички та знання як подбати про емоційний стан учнів і власні ресурси, та як розпізнати у дітей ознаки стресу і травми. У межах програми шкільні психологи проводять заняття для учнів з симптомами психосоціального стресу, депресії та тривоги. Для цього вони проходять навчання методиці групової корекційної роботи з дітьми», — розповідає Сергій Богданов, керівник Центру психічного здоров’я Києво-Могилянської академії та співавтор програми «Безпечний простір».
Програма «Безпечний простір» розроблена психологами Центру психічного здоров’я Києво-Могилянської академії та успішно впроваджується з 2015 року. Вона побудована як на науково обґрунтованих рекомендаціях, визнаних на міжнародному рівні, так і на практичному досвіді роботи авторів з дошкільнятами, школярами, їхніми батьками і вчителями, які перебували в зоні військового конфлікту.
Більше про програму «Безпечний простір» тут:
https://kmarehab.com/bezpechnyi-prostir/
Інформаційна кампанія «Слова допомагають» проводиться в межах проєкту «Безпечний простір: комплексна психосоціальна підтримка українських шкіл в умовах війни», який реалізовується ГО «Слова допомагають» та фахівцями Центру психічного здоровʼя Києво-Могилянської академії за підтримки Plan International. Проєкт фінансується Іспанським агентством міжнародного співробітництва та розвитку (AECID). Відеоролики відображають позицію авторів програми «Безпечний простір» і не обовʼязково відображають позицію Plan International.